info@sportinator.cz
Léto na bruslích? Být inline není těžké

inline-4039077_640

Jak zabrzdit a jak zvládnout jízdu z kopce. To jsou asi dvě nejčastější témata, která řeší ti, kdo propadli inline bruslení. Máme pár rad, se kterými zvládnete obě tato témata líp.

Jak brzdit (a nepadat)

Zastavit rozjeté inline brusle není pro začátečníka žádná legrace, asfalt je tvrdý, kosti někdy až moc křehké – a strach má často zbytečně velké oči. Jestli na bruslích začínáte, nestyďte se brzdit „o něco“ – klidně pro zastavení využijte přirozené překážky kolem vaší cesty jako jsou dopravní značky, ploty nebo třeba pouliční lampy. Prostě se jich chytněte.

Až budete mít na inlinech větší jistotu, začněte brzdit patní brzdou (plastový špalík na pravé brusli vzadu) – přeneste váhu na levou nohu, pravou předsuňte, zvedněte špičku a zatlačte patu dolů. Pozor na správný postoj – levá noha musí „pružit“, pravá musí být předsunutá. Pokud budete mít při brzdění nohy vedle sebe, půjdete lehce to záklonu… a to je první krok, jak skončit na zemi.

Další způsoby brzdění na inline bruslích? Podobně jako na lyžích můžete zaplužit. Princip je stejný – nohy od sebe, špičky k sobě. Zkušení bruslaři brzdí „téčkem“, při kterém přední noha jede, zatímco zadní kolmo na ni prudce zabrzdí. Důležitá je při tomto způsobu plynulost, nevýhody jsou dvě – hodně ubývají kolečka a hodně zabrat dostávají kolenní vazy. Tak pozor na to.

Jak jezdit z kopce (a nepadat)

Pustit se dolů z kopce na inlinech chce na začátku hodně odvahy – zvyšující se rychlost a nejistota, jestli a jak dole zastavím, stojí za tím, že ježdění z kopce je i pro mnohé středně pokročilé jezdce na inline bruslích zlým snem. Jak se z něj probudit? Úplně nejsnazším způsobem je sejít kopec bokem. Druhý způsob je už o poznání záživnější – překonejte klesání plužením. A pokud si troufnete sjet kopec v tzv. stabilizované poloze (s pokrčenými koleny a rukama opřenýma o ně), vždy myslete na to, že dole musíte bezpečně zabrzdit – nikdy nenechte vyhrát pocit z rychlé jízdy nad pudem sebezáchovy.

Na co si dát pozor na inline bruslích na prázdninových výletech?

  • Déšť není kamarád. Mokrý asfalt klouže o dost víc než suchý, to samé platí pro bílé vodorovné značení na stezkách nebo přechodech. Za mokra je lepší dopřát bruslím oddych.
  • Kanálům se raději vyhněte obloukem. Stejně jako kanálům – vjet v rychlosti do jejich žebrování pěkně podélně, to je prověrka materiálu i kostí. Někdy velmi bolestivá a s trvalými následky.
  • Velký pozor dejte také na roštové přejezdy, příčné odvodňovací kanálky v asfaltu, na stezkách, které vedou lesem nebo pod stromy obecně myslete na to, že se vám do cesty mohou nečekaně připlést šišky nebo spadané listí.
  • Rada poslední a nejdůležitější – ať už pojedete na bruslích kamkoli, vždy buďte střehu. Srazit se s jiným bruslařem nebo třeba s cyklistou není nic příjemného. Pro nikoho.

Tričko na inline skating si vyber u nás

TOP 4 trička na inline brusle na Sportinator.cz