info@sportinator.cz
Proč jsou trička z bavlny oblíbená? A proč jsou lepší než trička z jiných materiálů?

cotton-2807360_640Stačilo pár století a od vozů tažených koňmi jsme se dostali k elektromobilům, ultrarychlým vlakům a letadlům pro stovky cestujících. Prsty na rukou nahradily počítače, kouřové signály internet. Jen málo věcí přežilo rozvoj civilizace – a bavlna a bavlněné oblečení patří mezi ně.

Na oblečení se bavlna pěstuje už pěkných pár tisíc let. Jsou známé bavlněné textilie staré 7 000 let pocházející z Mexika, Egypta a Pákistánu, do Evropy se bavlněné vlákno ale dostalo mnohem později – až někdy v 6. století, v 10. století se pak na evropském kontinentu začíná pěstovat ve Španělsku.

Ještě v 17. století byla v Evropě bavlna textilní „Popelkou“ – ze lnu a vlny se vyrábělo 95 % všeho oblečení, bavlna byla na okraji zájmu. Teprve s příchodem průmyslové revoluce začala cesta bavlny do našich skříní, za posledních 200 let se její spotřeba zvýšila víc než stokrát.

Hlavní slovo má bavlna i na Sportinatoru – všechna naše trička jsou z 100% bavlny.

V čem jsou bavlněná trička lepší než trička z jiných materiálů?

  • Bavlna je přírodní materiál – přirozeně se v ní budete cítit za všech okolností.
  • Výborně vede teplo – v chladu zahřeje, v horku ochladí.
  • Je mimořádně prodyšná – kůže pod ní může pohodlně dýchat a nezapaří se. S tričkem z kvalitní bavlny se vyhnete odřeninám a opruzení.
  • Bavlna nedráždí – je proto vhodná i pro alergiky a osoby, které se necítí úplně pohodlně v oblečení z umělých vláken (polyesteru apod.).
  • Bavlna je velmi pevná – bavlněné tričko vydrží i hodně aktivní způsob trávení volného času. I po dlouhém používání je příjemná na omak i nošení.
  • Bavlna je univerzální – vyhoví všem, všude a za všech okolností. U moře stejně jako na horách, ve škole, v práci, při sportu i odpočinku.

Jak se o trička z bavlny starat?

Správná péče rovná se dlouhá životnost. To platí u bavlněných triček stejně jako třeba u auta. Pár základních pravidel?

  • Trička před praním otočte naruby. Ochráníte je tak před žmolkováním, na které je bavlna jinak náchylnější než třeba umělé textilie.
  • Při praním zvolte program s maximální teplotou do 30° Celsia, použijte běžný prací prášek, ideálně bez bělidel a aviváže. Dodržte rozdělení na bílé a barevné prádlo. Bílé tričko v pračce snadno chytne od nebílého oblečení našedlý odstín.
  • Ihned po vyprání bavlněná trička pověste, nejlépe za ramínka. Ušetříte si hodně práce při žehlení.
  • A když už se do žehlení dáte, žehlete na mírnou teplotu a také otočené naruby. U triček s potiskem (tedy i našich triček) nikdy nežehlete přímo samotný potisk, došlo by k jeho zničení.